الرئيسية » ثقافة وفنون » דרכו המוזיקלית החלה בלהקה בתנועת הצופים שהייתה מופיעה

דרכו המוזיקלית החלה בלהקה בתנועת הצופים שהייתה מופיעה

oznor
דרכו המוזיקלית החלה בלהקה בתנועת הצופים שהייתה מופיעה בערבי שישי.[2] ארצי התפרסם לראשונה כסולן בלהקת חיל הים והפך לכוכב עם זכייתו בפסטיבל הזמר והפזמון 1970. מאז ראתה הקריירה המוזיקלית שלו עליות ומורדות. בין השנים 1970–1976 הוציא מספר אלבומים, חלקם עם להקת גברת תפוח. בשנים אלו זכה ארבע פעמים בתואר זמר השנה בקול ישראל, בפרס כינור דוד היוקרתי, זכייה נוספת בפסטיבל הזמר 1974 ובחירתו כנציג ישראל באירוויזיון 1975. עם זאת, שני אלבומיו הבאים נכשלו מבחינה מסחרית. בשנת 1977, כאשר כמעט היה מוכן לוותר על קריירה מוזיקלית, ביקש להוציא אלבום אחד אחרון, “גבר הולך לאיבוד” ולהפיק אותו בעצמו לפי ראות עיניו וללא התערבות חברת התקליטים. בעקבות הצלחת אלבום זה זכה ארצי בהכרה ובפופולריות מחודשת, שהגיעה לשיאה החל משנות השמונים, ועד לעשור השני של המאה ה-21.

בנוסף לפעילותו המוזיקלית, שידר ארצי את תוכניתו “עוד לא שבת” בתחנת גלי צה”ל משנת 1980 ועד שנת 2012.

ארצי הוא זוכה פרס אקו”ם על מפעל חיים לשנת 2009.[3] ב-2012 העניקה לו אוניברסיטת חיפה תואר דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד.[4] ב-2018, כחלק מחגיגות שנת ה-70 למדינת ישראל, ארצי נבחר להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל.[5]

ארצי נולד באלוני אבא[1] למימי (לבית ליקוורניק) ילידת רומניה,[6] ניצולת שואה אשר שרדה את מחנות הריכוז אושוויץ-בירקנאו וקליינה שנאו,[6] וליצחק ארצי (לשעבר הֶרְצִיג), ניצול שואה יליד רומניה, שהיה איש ציבור ולימים חבר הכנסת ה-11. ארצי גדל והתחנך בתל אביב. אחותו, נאוה סמל, הייתה סופרת, שהרבתה לעסוק בנושא הדור השני לשואה. רחל, סבתו מצד אמו, הייתה אחותו של הרב מאיר שפירא מלובלין.

בילדותו גר באלוני אבא, וב-1956 כשהיה בן 7 עברה משפחתו להתגורר בשכונת רמת ישראל שבתל אביב. כתלמיד בית הספר העממי בלט דווקא כשחקן, אך בגיל 12 התחיל לנגן בגיטרה ושר בלהקה בשבט הצופים.[7] כשהיה בן 16 התחיל להתנסות בכתיבת שירים ובהלחנה. עם “צמד סיני”, שהקים עם חברתו לספסל הלימודים רבקה מנשה (לימים ריקי גל), הופיע בפני חיילים בסיני, כשם הצמד.

עם גיוסו לצה”ל עבר את בחינות הקבלה ללהקה הצבאית, אך בשל פרופיל צבאי גבוה נדרש להתגייס ליחידה קרבית והתקבל לשייטת 13 (הקומנדו הימי). אך מכיוון שהיה עליו לעבור קורס צניחה במסגרת ההכשרה ליחידה, התנגש הדבר עם פחדו מגבהים. הוא פרש ועבר לחיל התותחנים ורק כעבור כשנה וחצי, לאחר פציעה וירידה בפרופיל הצבאי, הצטרף ללהקת חיל הים. בלהקה היה שותף לתוכניות “וביום השלישי” ו”רפסודה בכחול”, לצד רבקה זהר, דב גליקמן, אבי אוריה וכן שותפתו לשעבר ל”צמד סיני”, ריקי גל. בתוכנית הראשונה טרם בלט, אך בשנייה, שעלתה בשנת 1969, היה הסולן הראשי של הלהקה, בין היתר בשירים “אנשי הדממה”, “יידישע פיראטן” ו”כשאהיה גדול” (שוטי שוטי ספינתי), שאף לוו בוידאו קליפים בכיכובו, מהראשונים שהופקו בישראל.

בשנת 1970, בעודו בלהקת חיל הים, הופיע ארצי בפסטיבל הזמר והפזמון 1970, שבו זכה במקום הראשון עם השיר “פתאום עכשיו, פתאום היום” (“אהבתיה”), שכתבה תרצה אתר, הלחין יעקב הולנדר ועיבד אריה לבנון. השיר הופיע בעיבוד שונה באלבומו הראשון שיצא בשנת 1970, שנקרא “שלמה ארצי”. ארצי הלחין שיר אחד לאלבום, “תפילת ערבית”, שתרגם יעקב אורלנד לפי שיר של אלן אלכסנדר מילן. בין השירים הבולטים באלבום היו גם “נח”ל ים”, שכתב יוסף בכר והלחין קובי אשרת, “האם השלישית”, שכתב נתן אלתרמן והלחינה נעמי שמר (שבוצע במקור בלחן שונה של יאיר רוזנבלום על ידי להקת גייסות השריון עם הסולנית עירית בולקא), “אנחנו לא צריכים” (“את הגשם תן רק בעתו…”), שכתב אבי קורן והלחין שמואל אימברמן, ו”האם עודך יפה”, שכתבה והלחינה דפנה אילת. השיר “פתאום עכשיו, פתאום היום” זכה בתואר “שיר השנה” במצעד הפזמונים העברי השנתי של קול ישראל, וארצי זכה בתואר זמר השנה.

בשנת 1971 ביצע ארצי גיחה חד פעמית אל מסך הקולנוע, כאשר גילם את דמותו של ירון זהבי, מפקד חבורת חסמבה, בסרטו של יואל זילברג “חסמבה ונערי ההפקר”. באותה שנה הלחין ארצי את שיר האליפות של קבוצת הכדורגל מכבי נתניה, “מממ-נננ”, שכתב אהוד מנור, וארצי גם שר אותו, יחד עם שחקני הקבוצה.[8]
בתחילת שנות השבעים הוקרנה בטלוויזיה הסדרה “דני ודינה”, לה שר ארצי את שיר הפתיחה, שכתב אוריאל אופק והלחין אלברט פיאמנטה.

בסוף שנת 1971 הוציא ארצי את אלבומו השני, “על אנשים”, שבו כתב והלחין לראשונה את רוב השירים. מהם התפרסמו “אל תשאל ילד” ו”נוף ילדות”. האלבום כלל גם את לחנו של ארצי לשירו של שאול טשרניחובסקי “אילאיל”. את שירי האלבום עיבדו דוד קריבושי[9] ואלברט פיאמנטה.

בשנת 1972 הופיע ארצי בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר “השיר על ארץ סיני”, שכתבה רחל שפירא והלחין מוני אמריליו. באותה שנה השתתף גם בערב שירי משוררים של גלי צה”ל, שעבורו הלחין ושר את השירים “דרך שתי נקודות” של יהודה עמיחי ו”שיר אהבה” (“שני דגים”) של דליה רביקוביץ, שאותו שר בדואט עם עדנה גורן. בסוף השנה הוציא את אלבומו השלישי, “פתאום אחר ימים רבים”, שבו הקליט שירי משוררים נוספים; לצד “דרך שתי נקודות” ו”שיר אהבה”, נכללו באלבום גם השירים “אמא קטנה”, שהלחין ארצי עם גידי קורן למילותיו של דוד פוגל, “יופיה אינו ידוע”, שכתב נתן זך, ו”יסמין הקטנה”, שכתב חיים גורי. באלבום נכללו גם “השיר על ארץ סיני”, וכן שני שירים באנגלית: “אנבל לי” של אדגר אלן פו ו-“White Bird” (“ציפור לבנה”), שכתב והלחין ארצי. בעקבות האלבום זכה ארצי פעם נוספת בתואר “זמר השנה” בקול ישראל.

בשנת 1973 הקים ארצי את להקת גברת תפוח, על בסיס הרכב הנגנים שליווה אותו בהופעות ובהקלטות קודמות: דדי שלזינגר בקלידים, שלמה חממי בתופים אצ’י שטרו בבס, ויאיר שרגאי בגיטרה. באותה שנה עזב את חברת ישראדיסק שבה הקליט את אלבומיו הראשונים, וחתם על חוזה חדש בהד ארצי, שבה יצאו כל אלבומיו הבאים. באותה שנה השתתף ארצי פעם נוספת בפסטיבל הזמר והפזמון, וזכה במקום השני עם “שיר בבוקר בבוקר” (“פתאום קם אדם בבוקר”), שהלחין עם גידי קורן למילותיו של המשורר אמיר גלבע. באותה שנה השתתף פעם נוספת בערב שירי משוררים עם לחנו לשיר “אומרים ישנה ארץ” של שאול טשרניחובסקי. בסוף השנה הוציאה חברת ישראדיסק אלבום אוסף של ארצי בשם זה, שכלל הקלטות שונות של ארצי שלא מצאו את מקומן באלבומיו הרגילים, בהן “בשל תפוח” ו”הלילה ארבתי” מתוך תוכנית הטלוויזיה “רסיסי לילה תלויים”, שהוקדשה לשירי חיים נחמן ביאליק, שיר הנושא של הסרט “מלכת הכביש” וגרסאות כיסוי לשירים “Eleanor Rigby” של הביטלס ו”עיר לבנה” של נעמי שמר.

באותה שנה זכה ארצי פעם נוספת בתואר “זמר השנה”, במצעדי הפזמונים של קול ישראל ושל גלי צה”ל. בעקבות זכייתו בתואר בגלי צה”ל הקליט את השיר “עכשיו אני יודע” עם “זמרת השנה”, אילנית, שכתב “פזמונאי השנה” אהוד מנור והלחין “מלחין השנה” צביקה פיק.

במהלך 1973 נסע ארצי לגרמניה בה ניסה את מזלו עם גרסאות כיסוי גרמניות לשיריו בהם “פתאום קם אדם בבוקר”, והקליט שם ארבעה תקליטונים שלא זכו להצלחה.[10]

בסוף שנת 1973 הוציא ארצי את תקליט הילדים “טיול לארץ התווים”, ובו שירים וסיפורים שכתב גידי קורן. באלבום השתתפו מלבד ארצי גם גליה ישי, הצמד “חומה ומגדל” (אלי גורנשטיין וצחי נוי) ורביעיית האחים והאחיות.

במלחמת יום הכיפורים הרבו ארצי ולהקת גברת תפוח להופיע בפני חיילים. בעקבות המלחמה הוציא ארצי בליווי הלהקה בשנת 1974 את האלבום “לכל החברים מהמסע מים אל ים”. בין השירים הבולטים באלבום היו “זמר לבני” שכתב נתן יונתן לבנו ליאור, “גוגו” שכתב אהוד מנור, “חיים משוגעים”, וגרסת כיסוי לשירם של התרנגולים “ככה סתם”, שאותו סיים ארצי בתוספת שורה “She loves you, יה בה יה”, כשילוב עם שירם של הביטלס “She Loves You”.

בפסטיבל הזמר והפזמון 1974 רשם ארצי זכייה נוספת, אחרונה. הפעם עם השיר שהלחין יחד עם גידי קורן, לעיבוד של ירון גרשובסקי וכתב בעצמו, “הבלדה על ברוך ג’מילי”. הגיבור המציאותי של השיר, ברוך ג’מילי, ישב בקהל, ובעת חלוקת הפרסים קם ונופף בגאווה. היו שמתחו ביקורת חריפה ושלילית על זכיית השיר במקום הראשון, בטענה שיש בבחירת השיר סגידה ל”מלכלך קירות” ועידוד לונדליזם.

1975–1977 עריכה
בשנת 1975 נבחר ארצי לייצג את ישראל באירוויזיון 1975. בתחרות שנערכה בסטוקהולם, בירת שוודיה, שר ארצי את השיר “את ואני”, שהלחין למילים של אהוד מנור, והגיע למקום ה-11 מתוך 19 מדינות מתחרות. השיר הפך ללהיט בישראל, ובעקבות הצלחתו דחקה חברת “הד ארצי” בארצי להקליט אלבום חדש, שנקרא גם הוא “את ואני”. השיר בוצע על ידי ארצי גם בגרמנית ובאנגלית אך לא זכה להצלחה מיוחדת. האלבום “את ואני” כלל את תרגומיו של ארצי לשירים “Teenage Idol” של ריקי נלסון ו-“Things” של בובי דארין, וכן את השיר “את הלכת” שכתב ארצי על פי מנגינת ה”אדאג’יו” של תומאזו אלבינוני. מנור כתב שיר נוסף לאלבום בשם “מתחת למיטה”, וארצי כתב והלחין מספר שירים נוספים, כ”שיר אהבה אחרון” ו”היי ליזה”. ארצי אמנם זכה באותה שנה בפעם הרביעית בתואר “זמר השנה”, אך שיר הנושא נותר המפורסם היחיד מהאלבום.

בדיעבד, מסמל האלבום “את ואני” את התחלתה של תקופה רעה מבחינתו של ארצי. האלבומים שהוציא לאחר מכן, שעסקו בעיקר בחיפוש כיוון מוזיקלי, לא הצליחו במכירות, והותירו מעט מאוד להיטים.

בסוף 1975 העלה ארצי את המופע “משחקי 26”, שנקרא כך משום גילו דאז. בעקבותיו יצא האלבום “משחקי 26″. שירי המופע והאלבום תיארו את חייו של כוכב הפופ בן ה-26 שלמה ארצי, וכללו שירי געגוע לילדות כ”שיר התנועה” ו”החברים הישנים”, לצד שירים הומוריסטיים כ”המציל”, “הבלדה על אפרים” ו”יוסי בן 26″, שנכתב כשיר המשך לשירו של ע. הלל “יוסי, ילד שלי מוצלח”. את המופע הפיק מוזיקלית אלדד שרים, שגם הלחין עבורו את השירים “בואו ונשחק משחק”, “המזדנבות” (הנקרא בשם נרדף “המעריצות”) ו”משחקי 26″, שכתב ארצי, ואת “שיר אהבה” (“כשלא היה לך בית…”) שכתב יהונתן גפן.

עוד באותה שנה הוציא ארצי את אלבום הילדים “שלמה ארצי שר ומספר לילדים על יאן הגמד” במשותף עם אילן גלבוע, שגם הלחין חלק מהשירים.

חיפוש הכיוון המוזיקלי של ארצי התבטא בעיקר באלבומו “יש לי אישה, ילדה ולמברטה ואני גר בתל-אביב”, שראה אור בשנת 1976. האלבום כלל שירי משוררים כ”מקום היסטורי” ו”מותר לומר” שכתב נתן אלתרמן ו”אני רוצה תמיד עיניים” שכתב נתן זך, לצד שירים בסגנונות מוזיקליים שונים, כ”אהבה 1,5,2,5″ בסגנון דיסקו או “יש לי אישה, ילדה ולמברטה ואני גר בתל-אביב” בסגנון הסווינג. ארצי כתב והלחין את רוב שירי האלבום, שכלל גם ביצוע מחודש ל”פתאום עכשיו, פתאום היום”. את השירים עיבד והפיק מוזיקלית אילן גלבוע.

בשנת 1977 הוציא ארצי את האלבום “רומנסה ופיוט”, שכלל בעיקר שירים שתרגם משה גיורא מלאדינו על פי לחנים עממיים מתוך “ספר הרומנסות” ו”האנתולוגיה לחזנות ספרדית” של חוקר הלאדינו יצחק לוי. האלבום כלל גם את הפיוטים “לכה דודי” של ר’ שלמה אלקבץ ו”יגדל אלוהים חי” של דניאל בן יהודה. עיבוד השירים התחלק בין אריה לבנון, אילן גלבוע ושמעון כהן. האלבום הופץ בעותקים ספורים בלבד, ולימים נחשב לאלבומו הנדיר ביותר של ארצי.

מאוחר יותר גנז ארצי את מכירות רוב אלבומיו הראשונים, ובמשך שנים הם לא היו ניתנים למכירה כלל. רק בשנת 2008 “הצילה” חברת “הד ארצי” את המצב, כאשר הוציאה את חלק מהאלבומים על גבי תקליטור, במארז אחד שנקרא “השנים הראשונות”. המארז כלל את האלבומים “שלמה ארצי”, “על אנשים”, “פתאום אחר ימים רבים”, “אומרים ישנה ארץ”, “לכל החברים מהמסע מים אל ים”, “את ואני”, “משחקי 26”, “יש לי אישה, ילדה ולמברטה ואני גר בתל-אביב” ו”רומנסה ופיוט”, בנוסף לתקליטור אוסף אחד של כל האלבומים. בשנת 2010 הוצעו אלבומים אלו לראשונה למכירה גם בנפרד.

عن لمياء صالح

شاهد أيضاً

بسبب حالته الصحيه .. هل يغيب عادل إمام عن شاشة رمضان لهذا العام ؟

الرأي نيوز- متابعات يواجه مسلسل الفنان المصري عادل إمام أزمة كبيرة، تهدد إمكانية اللحاق بالموسم …

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

اخفاء